Akademi Lazer

Telefon 0216 505 4008


WhatsApp +90 541 328 9610

Lazer Epilasyon Teknolojisi

Lazer Epilasyon Teknolojisi

Lazer kelimesinin aslı Laser “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” olup İngilizce bir kelimedir. Lazerler savunma sanayinden tutunda otomotiv sektörüne kadar aslında bir çok sektörde sıkça kullanılmaktadır. Tıbbın değişik alanlarında değişik amaçlarla kullanılan lazerlerin türleri dalga boyları ve etki alanları belirler. Uygulama yapılacak alana göre lazer ışını doku tarafından absorbe edilerek ısıya dönüştürülür.

Lazer epilasyonda kullanılan lazerlerin etkili olabilmesi için melanin pigmenti tarafından emilebilir olması gerekir. Epilasyon işlemi sırasında lazer ışığı kıl köküne ulaşana kadar cildi geçer. Lazer, kıl kökünde yüksek ısı etkisi yaparak kökün yok olmasını sağlar. Koyu renkli ve kalın tüyler ısıyı daha iyi tuttukları ve kıl köküne daha yüksek ısı ilettikleri için lazer ile tedavileri daha başarılıdır.

Tüy rengi cilt renginden koyu olanlar en kısa sürede en az yan etki riski ile sonuca ulaşabilirler. Epilasyon lazerleri kullanılırken epidermisin mutlaka yoğun bir şekilde soğutulması gerekir. Lazer ışınları dalga boylarına renkli yada saydam olabilmektedirler. Bu renkler etki alanlarına ve kullanılan teknolojiye göre değişebilir.
Dünyada ve ülkemizde bir çok lazer epilasyon teknolojisi kullanılmaktadır. Bunların en başında Diode Lazer (Buz lazer, ütüleme epilasyon, tarama epilasyon), Alexandrite Lazer ve Ndyag Lazer bulunmaktadır. Bu isimler zamanla güncellenmiş olup farklı isimler almıştır.