Akademi Lazer

Telefon 0216 505 4008


WhatsApp +90 541 328 9610

Migren Tedavisi

Botoks ile Migren Tedavisi

San Francisco da Dr. Alan Scott adında bir göz doktoru araştırmaları esnasında bir çeşit askeri biyolojik silah olan botulizm ile tanıştı. Daha sonra bir kimyacı arkadaşıyla çalışarak botoks’u yani ilk adı Oculinum olan ürünü bulmuştur. İlk zamanlarda göz tedavilerinde kullanılan botoks un alın çizgilerini ve kazayağı bölgesi dediğimiz göz çevresi çizgilerini düzelttiği de fark edilince kozmetikte de sıkça kullanılmıştır. Günümüzde kadınlarımızın vazgeçemedikleri uygulamaların en başında yer alan botoks yüz bölgesindeki çizgi kaslarını geçici olarak felç eder ve çizgiler yaklaşık olarak 3-6 ay boyunca kaybolur.

Migren ağrılarının büyük bir kısmının altta yatan nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliğidir.Migrende ağrı ataklarına neden olan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa yani kaslar gevşetilirse, migren ağrılarına neden olan faktör de ortadan kaldırılmış olur.

Migren tedavisinde birçok ağrı dindirici ilaç kullanılıyor. Ancak botoksun en büyük avantajı, botoks ağrıyı dindirmiyor, ağrının ortaya çıkmasını engelliyor. Migren hastalarının % 80-90'ı botokstan yarar görüyor. Botoksun migren tedavisindeki etkisi yaklaşık 4 ay sürüyor. Yani bir botox uygulamasından sonra 7-10 gün içinde etkisi başlıyor ve 4 ay boyunca ağrısız bir dönem yaşıyorsunuz. Etkisi 4. ayın sonunda geçmeye başladığında tekrar yeni bir uygulama yaptırmanız gerekiyor.

Botoksun migren üzerine etkisi yakın zamana kadar bilinmiyordu. Migren hastası olup da, yüz bölgesindeki kırışıklıkların düzeltilmesi için botoks enjeksiyonu uygulanan hastalarda botoks enjeksiyonu uygulamasının ardından migren ataklarının düzeldiğinin fark edilmesiyle bu tedavi tesadüfen keşfedilmiştir.