Akademi Lazer

Telefon 0216 505 4008


WhatsApp +90 541 328 9610

Lazer Epilasyon Zararlı mıdır ?

Lazer Epilasyon Zararlı mıdır ?

İnsan vücudundaki kıllar, farklı evrelerde büyür. Bu evrelerden sadece anajen evrede kıl kökü tam olarak yakılabilmektedir. İnsan vücudundaki kılların sadece %20 si aynı anda bu evrede bulunur ve bu evrede bulunan kılların tamamına yakını lazer atışı ile yanabilmektedir. Yani bir seansta %20 azalma sağlanabilmektedir. Lazer ışını çok güçlü bir ışın olmakla birlikte uzman olmayan kişiler tarafından kullanıldığında çok ciddi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Yaklaşık 10-12 yıldır epilasyonda kullanılan lazerin bu güne kadar kaydedilmiş yada gözlemlenmiş ciddi bir yan etkisi yada zararı gözlenmemiştir. Uygulama esnasında yada uygulama sonrasında hafif kaşındı ve kızarıklık gözlenebilir.

Uzman olmayan kişiler tarafından kullanıldığında ciddi yanıklara ve hiper pigmentasyona yol açtığı bilinen bir gerçektir. Yine uzman olmayan kişiler tarafından uygun olmayan cihazlarla yüz sırt boyun ve kol gibi bölgelere yapılan lazer epilasyon işlemi sonucunda bekleme döneminde olan tüyler tetiklenerek bu bölgelerde daha fazla kıllanmaya neden oldukları da gözlemlenen olumsuzluklar içindedir.

Sitemizde yer alan uygulama sonrası başlığı altındaki makalemizde bulunan hususlara dikkat etmeniz durumunda bu saydığımız olumsuzluklardan çok daha az etkilenecek ve daha iyi sonuç alacaksınız.

Yazın Lazer Epilasyon Yapılır Mı ?

Yüz bölgesi gibi direkt güneş ışığına sürekli maruz kalacak bölgeler dışında yazın da lazer epilasyon güvenle yapılabilir. Özellikle kadınlarda kol bacak gibi bölgelerde yapılan uygulama sonrasında 3 gün boyunca güneşten korunmalı, sonrasında da yüksek faktörlü (50) güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Lazer Epilasyon hangi durumlarda Yapılmaz.

Beyaz kıllar, lazer cihazı tarafından görülmemektedir. Beyaz kıllar için en uygun yöntem iğneli epilasyondur. Ayrıca yeni bronzlaşmış tende on gün süre ile lazer epilasyon yapılması uygun değildir. Bununla birlikte ciltte morarma, kızarıklık, yara, ışığa duyarlılığı olan cilt hastalığı var ise bu bölgelere lazer epilasyon yapılmaz.